Yasin-Sneijder İpten Aldı

KasımpaşaGS
Bu tip 2.yarı geri dönüşlerini yakın geçmişte sıklıkla yaşadık. Fakat bu geri dönüşler sıklıkla Ali Sami Yen Arena’da oluyordu. Terim döneminin ilk sezonunda Samsunspor’a karşı deplasmanda maçı 2-0 mağlubiyetten 4-2 galibiyete getirmiştik. Bu galibiyeti ben biraz ona benzetiyorum.

Hamza Hoca takımla çok fazla oynamaya başladı. Oyuncu tercihleri ve mevkilerini değiştirmek takımın şirazesinin kaymasına neden oluyor. İlk geldiği günlerdeki belirli kadroyla sahaya çıkması üst üste maçlar kazanmamızı sağlamıştı. Fakat son haftalarda sakatlıkların da etkisiyle kadroda yaptığı değişiklikler, oyun içerisindeki oyuncu değişiklikleri ve oyuncu hamleleri şampiyonluk yolunda tökezlememize neden oluyor.
Geçtiğimiz hafta Yasin’i alarak 2 puan kaybına neden olduğunu kendisi de dile getirmişti.
Bu hafta da yine kadroda değişikliğe gidip, Koray yerine Hakan Balta, Bruma yerine Olcan’ı kaydırıp, Olcan’ın yerine de Alex Telles’i tercih etmiş.
Bana göre Koray tam da formunu yakalamışken Hakan Balta tercihi oldukça yanlıştı. Öte yandan Olcan’ın defansif yönünü eleştiriyoruz ama sol bekte çok daha etkili olduğunu bu maçta daha iyi gördük sanırım. Sağ önde saman alevi misali parlayıp sönmeleri takıma itici güç olmadı. Nitekim 2.yarı yerini Burak’a bıraktı.
Burak demişken, eğer Hamza Hoca Burak’ı Milli Takım için ilk 11′de oynatmadıysa diyecek söz bulamıyorum. Öte yandan Hamza Hoca ilk maçlarında Umut-Burak ikilisiyle çok daha coşkulu oynuyordu ve fakat zamanla yine tek forvete dönmeye başladı. Ama bu maç “zorunlu” olarak Burak’ı oyuna aldı.
Maçı genel olarak değerlendirirsek ilk yarıdaki defans zaafiyeti ve rakibin kontra ataklardaki becerileri 2-0′ın sebebidir.
Maçı çevirmemizin nedeni de Sneijder ve Yasin’in müthiş uyumudur. Hatta Sneijder’in dilinden Drogba’dan sonra Yasin anlıyor desem yanılmam. 2 goldeki asisti, direkten dönen şutu ve ucu ucuna düştüğü ofsayt nedeniyle sayılmayan golüyle maçta kaldığı sürece belkide en etkili oyuncumuzdu. Sneijder ile olan uyumu da her geçen gün daha da artıyor. Bu ikilinin son haftalarda en büyük silahlarımızdan olacağını düşünüyorum.
Burak’ın da 3.golde topa yükselişini de es geçmek olmaz. Zaten oyuna girişiyle rakibin dengesini bozduğu ve rahat çıkmalarını da engellediği ortada. Terim’in “En iyi savunma, hücum oynamaktır” sözü aklıma geliyor. Gerçekten de öyle.
Toparlayalım;
Muslera’nın kornerden gelen kafa vuruşunu kurtarması bence maçın kırılma noktasıdır. O top gol olsa şu anda farklı cümleler yazıyor olurdum. Şampiyonluk yolunda bu tip maçları kazanmanın kıymeti sezon sonunda daha iyi anlaşılıyor. Hamza Hoca’nın bu maçtan yapacağı çıkarımlar önemli. Geçen hafta takıldık, bu hafta geri döndük. Dilimizi ısıralım çekirge bir sıçrar, iki sıçrar sözüne bağlamayalım.
Kaynak: hayatımgalatasaray.com

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Themes wordpress